۱۹ خرداد ۱۳۹۸
خرداد ۱۹, ۱۳۹۸

مراحل ارتودنسی

0 دیدگاه

مراحل ارتودنسی

مراحل ارتودنسی بر اساس خواسته و انتظارات بیماران متفاوت می باشد: دسته اول افرادی هستند که فقط به منظور زیبایی دندانها برای ارتودنسی مراجعه می کنند و دسته دوم افرادی هستند که ارتودنسی و جراحی فک را به منظور اصلاح و درمان ناهنجاری های فکین و صورت و دندان انجام می دهند که به آن ارتوسرجری گفته می شود. ( متخصص ارتودنسی کرج )

ارتودنسی چگونه انجام می شود ؟

مراحل ارتودنسی به منظور زیبایی :

اولین گام برای ارتودنسی مراجعه به متخصص ارتودنسی و مشاوره با ارتودنتیست می باشد. در این جلسه متخصص ارتودنسی به صورت کامل دندان ها و مشکلات بیمار را بررسی می کند.

پس از معاینه بیمار باید از تمامی دندان های خود عکس رادیوگرافی تهیه کند تا در صورتی که دندان ها مشکلی داشتند قبل از شروع درمان ارتودنسی برطرف شود، در برخی موارد دندان ها جرمگیری می شوند و در صورتی که دندانی نیاز به ترمیم و پر شدن داشته باشد، انجام می شود.

پس از انجام مراحل فوق قالب گیری ارتودنسی برای ثبت دقیق ساختار دندان ها و فکین بیمار انجام می شود، برای تهیه قالب گیری ارتودنسی از ماده آلژینات استفاده می شود.

امروزه با افزایش کیفیت عکاسی از دهان بیمار کمتر از قالب گیری استفاده می شود و معمولا ساختار دندان و فکین به صورت فوتوگرافی ثبت می شود.

بیمار توجه داشت باشد در هنگام تهیه قالب از فک بالا و پایین و دندان ها در صورتی که دچار حالت تهوع شد آرامش خود را حفظ کند و از بینی نفس بکشد.

قالب تهیه شده از دندان های بیمار به لابراتوار فرستاده می شود و در آن جا با استفاده از گچ دندانپزشکی ، کست دندانی تهیه می شود.

متخصص ارتودنسی با توجه به وضعیت دندان های بیمار از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک استفاده می کند.

مراحل ارتودنسی متحرک

در صورتی که برای مرتب کردن دندان های بیمار از ارتودنسی متحرک استفاده شود، متخصص ارتودنسی آن را تنظیم می کند و توصیه های لازم را در خصوص نحوه استفاده و مراقبت از ارتودنسی متحرک را به بیمار می دهد و جلسات مراجعه را تعیین می نماید. درمان با استفاده از ارتودنسی متحرک نیازمند همکاری بیمار و ارتودنتیست می باشد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

مراحل ارتودنسی ثابت

در صورتی که از ارتودنسی ثابت برای مرتب کرن دندان ها استفاده شود، متخصص ارتودنسی اقدام به نصب براکت ها بر روی دندان های بیمار می کند.

برای نصب براکت های ارتودنسی بر روی دندان، متخصص ارتودنسی ابتدا دندان ها را پالیش و خشک می کند و بعد از برای نصب راحت تر براکت های ارتودنسی اسید مخصوصی را بر روی سطح دندان قرار می دهد، در برخی موارد از نور پلاسما برای چسباندن براکت بر روی دندان استفاده می شود.

سپس ارتودنتیست سیم قوسی را از تمام براکت های ارتودنسی عبور می دهد و بعد از آن کش های ارتودنسی کوچکی که رنگ های مختلفی دارد را به دلخواه بیمار بر روی براکت های ارتودنسی قرار می گیرد که باعث ایجاد فشار بر دندان ها می شود.

انجام این مراحل ممکن است برای بیمار درد داشته باشد که فرد ضمن مشورت با متخصص ارتودنسی می تواند برای کاهش درد از مسکن استفاده کند.

بیمار باید توجه داشته باشد تا پایان دوره درمان ارتودنسی جلسات تعیین شده برای معاینه و تنظیم دستگاه های ارتودنسی به متخصص ارتودنسی مراجعه کند.

مراحل ارتودنسی برای اصلاح و درمان ناهنجاری های فکی و دندانی :

گاهی بیمار علاوه بر ارتودنسی به جراحی فک نیاز دارد، روند درمان ارتوسرجری به سه بخش تقسیم می شود؛ ارتودنسی قبل از جراحی فک ، جراحی فک ، ارتودنسی بعد از جراحی فک .

ارتودنسی قبل از جراحی فک : پس از بررسی مشکلات ارتوسرجری بیمار ابتدا با استفاده از ارتودنسی وضعیت دندانی بیمار به حالت نرمال باز گردانده می شود تا در هنگام جراحی فک بالا یا پایین یا هر دو فک به صورت ایده آل بر روی هم قرار گیرند. مراحل ارتودنسی به صورت کامل توضیح داده شد.

جراحی فک : جراحی فک یا ارتوگناتیک با هدف تغییر ناهنجاری های استخوان صورت، فک بالا و پایین و دندان ها انجام می شود.

جراحی فک با استفاده از مواد و تجهیزات مدرن همچون پیچ های مینیاتوری و صفحات تیتانیوم باعث استحکام نتیجه جراحی ارتوگناتیک می شود.

پیشرفت تکنولوژی و استفاده از روش ها و ابزار های جدید درمان ارتوسرجری زمان بهبود بعد از جراحی فک کاهش پیدا کرده و بیمار زود تر به زندگی معمول خود باز می گردد.

ارتودنسی بعد از جراحی فک : پس از جراحی فک به منظور تنظیمات نهایی دندان ها لازم است یک دوره کوتاه ارتودنسی انجام شود تا دندان ها فک بالا و پایین پس از جراحی فک در موقعیت جدید تثبیت شود.

بیمار پس از دو الی سه هفته پس از انجام جراحی فک به متخصص ارتودنسی مراجعه می کند تا برای ادامه ارتودنسی،ابتدا آسیب هایی را که در حین جراحی فک به ارتودنسی وارد شده ترمیم شود و در صورت نیاز براکت های جدید بر روی دندان های بیمار نصب شود.